Pierwsza część tego rozdziału traktuje o sprzęcie odpowiednim dla indywidualnego łucznika, podczas gdy drugi mówi o sprzęcie do szkolenia zbiorowego. Podstawowym czynnikiem w momencie nabywania sprzętu jest wielkość funduszy, jakie można przeznaczyć na ten cel. Wydawaj pieniądze ostrożnie i kiedy należy dokonać wyboru, kupuj strzały możliwie najlepsze gatunkowo, lecz zostaw wystarczającą ilość pieniędzy na odpowiedni łuk i akcesoria. Przed nabyciem sprzętu konieczne jest zapoznanie się z nazewnictwem dotyczącym sprzętu łuczniczego.

Łuk

Łuk powinien być pierwszym zakupionym elementem wyposażenia, ponieważ wybór strzał zależy głównie od jego twardości. Powinien być laminowany, prosto strzelający i powinien mieć pracujące końcówki ramion. Jeśli nowy łuk tego typu jest zbyt drogi, poszukaj dobrego używanego.

Są dwa główne typy łuków do strzelania do celu lub myślistwa - łuk jednoczęściowy lub składany.

Łuk składany jest popularniejszy ze względu na wygodę przechowywania i przenoszenia. Łuki składane są również korzystniejsze dla początkujących, mogą oni bowiem mocniej go napinać. Ramiona tego łuku można nabyć oddzielnie, zamiast kupowania kompletnego nowego. Jednocześnie łucznik, który zajmuje się myślistwem i strzelaniem do celu, może używać tego samego majdanu do dwóch kompletów ramion, zamiast dwóch łuków, które mają różną siłę naciągnięcia wymaganą przez te dwie dyscypliny (przy zakupie łuku składanego upewnij się, że ramiona nie mogą się poruszać na boki względem punktu zamocowania ramienia i majdanu).

Łuk compound umożliwia łucznikowi pełne naciągnięcie przy użyciu mniejszej siły. Bloczki i linki dają możliwość zmagazynowania większej ilości energii w ramionach w porównaniu ze zwykłym łukiem. Nie może on być jednak używany na igrzyskach olimpijskich, podczas zawodów
łuki te klasyfikowane są oddzielnie.

Przy zakupie nowego łuku muszą być wzięte pod uwagę dwa czynniki:
1) siła naciągu - dla większości początkujących wystarcza 6,8 do 11,4 kilogramów. Pozwala to uczniowi skoncentrować się na nauce prawidłowej postawy strzeleckiej. Przed zakupem wypróbuj łuki o różnej sile naciągu w zakresie sportu łuczniczego i wybierz ten, który może być trzymany w ręku strzelca bez zbytniego wysiłku. Łuk do myślistwa powinien mieć co najmniej 18,2 kg siły naciągu, rzadko wymaga się osiągnięcia 25 kg;
2) długość- ze względu na trwałość nie zaleca się łuków krótszych niż 147 cm. Odpowiednia długość łuku częściowo zależy od długości naciągu. Łucznik, który naciąga mniej, osiągnie optymalne wyniki z krótszym łukiem. Podobnie osoba osiągająca dłuższy naciąg, lepiej będzie strzelała z dłuższego łuku. Oto zalecane długości łuków:
• 152-162 → 60-64" dla osób naciągających 61 i mniej cm → 24" i mniej;
• 165-168 → 65-66" dla osób naciągających 63,5-66 cm → 25-26";
• 170-173 → 67-68" dla osób naciągających 68,6-71 cm → 27-28";
• 175-178 → 69-70" dla osób naciągających 73,7 i więcej cm → 29" i więcej.

Pamiętaj! Parametry łuków są wyznaczane przy standardowym naciągu 71 cm (28"), a zatem na każde 2,5 cm; (1") różnicy w długości naciągu należy dodać lub odjąć 0,9 kg (2 LBS*), np. łucznik strzelający strzałą o długości 68,5 cm (27") do napięcia wykorzysta siłę około 12,6 kg (28 LBS), używając łuku o sile napięcia 13,5 kg (30 LBS) i odwrotnie. Łucznik napinający strzałę 73,5 cm (29") wykorzysta 14,4 kg (32 LBS), korzystając z tego samego łuku.

Cięciwa

Początkujący łucznicy powinni używać cięciw wykonanych z dakronu ze środkową owijką zrobioną z włókienkowej osłony nylonowej. Niektóre cięciwy posiadają obwój zrobiony z jednowłóknowego nylonu, ale ten typ osnowy może powodować otarcie palców oraz inne trudności techniczne i generalnie pojedyncze włókno nie jest zalecane dla początkujących łuczników. Cięciwy są dostępne w dużej liczbie kolorów. Wypróbuj je kilka razy i wybierz tę, która jest najlepiej widoczna. Liczba nitek w cięciwie powinna wynosić:
• 8 dla łuków do 20 LBS,
• 10 dla łuków między 20 a 35 LBS,
• 12 dla łuków między 35 a 45 LBS,
• 14 dla łuków między 45 a 55 LBS.

Długość cięciwy determinuje jej wysokość, czyli odległość pomiędzy zagłębieniem rękojeści łuku a cięciwą mierzoną pod kątem 90° do cięciwy. Dla łuków prostych najkorzystniejsza wysokość cięciwy wynosi zwykle od 15 do 20 cm. Łuki półwygięte, typ ogólnie używany w klasach szkolenia wstępnego - generalnie potrzebują około 20 cm wysokości cięciwy. Jeżeli łucznik strzela z łuku posiadającego pracujące wygięcia, powinien dostosować zakres wysokości cięciwy do zaleceń producenta. W celu uzyskania prawidłowej wysokości cięciwa powinna być 10 do 11,4 cm krótsza od łuku (mierząc wzdłuż przedniej strony od końcówki do końcówki).

Na rynku można nabyć nierozciągalne włókna na cięciwy. Cięciwy wykonane z tych włókien są używane przez łuczników średnio zaawansowanych i zawodowców. Ze względu na charakterystykę tych włókien informacje dotyczące selekcji cięciw dakronowych nie dają się tu zastosować bezpośrednio, lecz mogą być użyte jako ogólne zasady. Cięciwy wykonane z włókien nierozciągalnych powinny być mniej więcej 4 cm dłuższe od cięciwy dakronowej przeznaczonej do tego samego łuku. Ta sama siła naciągu łuku może wymagać większej liczby nitek, np. 14-18 nitek z takiego włókna zwykle dobrze pracuje na łuku wymagającym 10-nitkowej cięciwy dakronowej, a 16-20 przy łukach - 12-nitkowej dakronowej.

Podstawowe akcesoria łucznicze

Istnieje wiele przedmiotów współdziałających 2 łukiem, które odpowiednio użyte mogą pomóc w podwyższeniu wyników punktowych. Niektóre z nich są niezbędne, inne natomiast mogą być uważane za opcjonalne lub niekonieczne dla początkującego, jeżeli nie stać go na ich zakup.

Podpórka strzały, czyli podstawka - może być już zainstalowana na łuku. Jeśli nabycie jej jest konieczne, pomyśl o przylepnych podpórkach dla strzał, podstawkach, ponieważ są one łatwe do zainstalowania i wymiany (patrz rozdział 7, Konserwacja i przechowywanie sprzętu, tam znajdziesz instrukcje jak zamocować podstawkę dla strzały na łuku). Podpórka powinna mieć pewien rodzaj docisku, jeżeli nie ma, należy go koniecznie dodać.

Celownik - na rynku istnieje wiele typów celowników, wybór zależy od upodobań i budżetu łucznika. Dla początkującego wystarczający może być pasek taśmy izolacyjnej lub plaster przylepca naklejony na przednią część łuku wraz z prostą szpilką o dużej główce traktowanej jako muszka celownika (uważaj - taśma samoprzylepna może uszkodzić wykończenie łuku, jeśli pozostanie na nim dłuższy czas). Jeżeli łucznik postanowi kupić celownik, powinien się upewnić, czy w jego bloku znajduje się sprężyna zapobiegająca zsuwaniu celownika w dół prowadnicy, kiedy mechanizm blokujący jest zwolniony dla regulacji.

Poziomica - używana do sprawdzenia czy łuk jest trzymany pionowo nie jest konieczna, poza tym nie wolno jej używać na dużych zawodach.

Ustalacze nasadki (siodełka) - często stosuje się tu włókno dentystyczne. Ustalacze metalowe są trwałe i łatwiejsze w użyciu, ale droższe. Są one nasuwane na cięciwę i zaciskane na miejscu za pomocą specjalnych kleszczy. Łucznik korzystający z cięciwy z metalowymi ustalaczami musi używać ochraniaczy palców. Włókno dentystyczne jest dobre na cięciwach z owijką jednowłóknową, podczas gdy siła utrzymująca na miejscu ustalacze metalowe może spowodować, że pojedyncze włókno przetnie nitki cięciwy.

Punkt docisku - jest używany po to, by osiągnąć optymalny lot strzały. Może być ściśliwy lub amortyzujący (patrz rozdział 8 -Regulacja łuku). Jeśli wybrałeś button ściśliwy, upewnij się, czy pracuje płynnie.

Stabilizatory - niezbędne przy strzelaniu do celu ze względu na korzyści, jakie dają redukując efekt momentu obrotowego. Lepsze łuki są wyposażone w stabilizatory, więc jeśli łucznik chce z nich korzystać, powinien nabyć łuk tego typu.

Szczerbinka - nie jest niezbędna, chociaż pomaga odpowiednio ustawić cięciwę. Poza tym szczerbinka nie może być używana na dużych zawodach. Jeśli łucznik zdecydował się z niej korzystać, szczerbinka w postaci otworu umożliwi większy zakres regulacji celownika.

Strzały

Na rynku są dostępne cztery typy strzał: drewniane, z włókna szklanego, węglowego oraz z aluminium. Każda ma swoją własną charakterystykę i będzie się inaczej zachowywać na tym samym łuku. Przy zakupie strzał trzeba wziąć pod uwagę rozmiar strzały i długość naciągu. Długość naciągu łucznika determinuje najkorzystniejszy rozmiar korpusu strzały, podczas gdy długość strzały zmieni sposób zachowania jakiegoś konkretnego rozmiaru korpusu. Innymi słowy - strzała o jeden cal (2,5 cm) krótsza lub dłuższa zmieni zachowanie na tyle, że może nie polecieć właściwie z posiadanego łuku.

W prosty sposób można ustalić długość naciągu naciągając strzałę z podziałką calową. Dla początkującego należy wybrać długość, która sięga 1 cala (2,5 cm) za tył łuku (patrz rozdział 5.1. Pierwsze lekcje łucznictwa, lekcja II). Kiedy długość jest już ustalona, wybierz rozmiar strzały, który jest odpowiedni do siły łuku przy naciągu, zgodnie z tabelą dla konkretnego typu strzały podaną przez producenta. Jeśli to możliwe, wypróbuj strzały zanim je kupisz. Wiele klubów posiada kolekcję strzał różnej długości i rozmiarów. Jeżeli nie ma takowej, kup  najpierw dwie i wypróbuj je, zanim kupisz całe dwanaście.

Strzały z włókna węglowego - używane przez zawodowców, wytrzymałe i trwałe z uwagi na użyte materiały, jednocześnie najdroższe, więc uważnie dokonuj wyboru strzał. Właściwie eksploatowane posłużą dłuższy czas. Niewątpliwą zaletą jest niewrażliwość na wilgoć, co ma znaczenie w sytuacji opadów atmosferycznych podczas zawodów.

Strzały z aluminium - lepsze od strzał drewnianych czy z włókna szklanego, są niezbędne na zawodach. Będą się wyginać, ale mogą być wyprostowane, nie posiadają nacięć, są preferowane do strzelania halowego. Typ lotek jest częściowo kwestią przyzwyczajeń czy upodobań. Dla początkujących najlepsze są lotki z piór - wytrzymają one wystarczająco długi czas. Do strzelania na zewnątrz najlepsze są lotki z tworzyw sztucznych, ponieważ generalnie stawiają mniejszy opór i nie poddają się wpływowi deszczu, Dobór lotek wymaga nieco eksperymentowania (patrz rozdział 8, Regulacja łuku), ale różnice w wynikach punktowych zwykle są warte wysiłku.
Akcesoria dodatkowe Rynek oferuje ponadto dodatkowe akcesoria (niektóre opcjonalne), które można wybrać w gamie różnych typów. Jeżeli to konieczne, można nieco zaoszczędzić wybierając tańsze przedmioty lub wykonując niektóre samemu.

Naramiennik (mankiet) - dobry naramiennik musi mieć dwa (lub więcej) elastyczne paski z haczykami i oczkami lub rzepami. Powinien być wystarczająco duży, aby chronić ramię i być wygodnym przy zakładaniu. Jeżeli jest wykonany ze skóry, powinien mieć wszyte w środku metalowe usztywnienia. Początkujący łucznicy mogą zdecydować się na długie naramienniki, Skórka na palce lub rękawica - wybór między skórką na palce, a rękawicą jest częściowo sprawą upodobań. Skórki na palce są preferowane przez łuczników, ponieważ mają tylko jedną gładką powierzchnię styku z cięciwą. Skórki powinny mieć dodatkową ochronę w postaci podkładki filcowej albo drugiego, przyklejonego kawałka skóry (jeśli łucznik ćwiczy zwolnienie, nie jest konieczna ani skórka na palce, ani rękawica).

Źródło: POLSKI ZWIĄZEK ŁUCZNICZY - ŁUCZNICTWO TEORIA l PRAKTYKA SZKOLENIA. Warszawa 2002

 

Centrum Łucznicze HMA

logo uks ameoli 360

Zapraszamy do nowootwartego Centrum Łuczniczego HMA mieszczącego się w Świebodzicach na Hali Sportowo Widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
Chcemy, żeby nasz Centrum Łucznicze łączyło wszystkich pasjonatów łucznictwa - w każdej jego postaci: łucznictwo sportowe, terenowe, compund, historyczne/tradycyjne, kyudo itp.
Dysponujemy obiektem treningowym wyposażonym w profesjonalne maty łucznicze oraz posiadającym nowoczesne zaplecze jak szatnie, prysznice.
Posiadamy sprzęt łuczniczy dostosowany do każdych umiejętności i wieku.
Zapraszamy każdego kto tylko będzie chciał spróbować swoich sił na torach łuczniczych z łukiem w ręku.
Zapewniamy znakomitą atmosferę!!!

ZAPRASZAMY

Centrum.HMA.com.pl

Inauguracja

Partner Centrum HMA

Polecamy

luksport-partner

PP 2018

HMDSL 2018

MTŁ 2017

HMDSL 2017

Partenrzy

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo

Instagram

Treningi

plan treningow

Informuję, że od dnia 14.10.2019 przenosimy treningi na hale OSIR w Świebodzicach

Poniedziałek

17:30 - 19:00

Środa

17:30 - 19:00